Rutynowy zabieg doprowadził do komplikacji – odszkodowanie dla pacjenta

By | 22 grudnia 2016
Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z innymi.

Choć zazwyczaj nie bez powodu ufamy lekarzom – oni także popełniają błędy. Jeśli stan zdrowia pogorszył się w wyniku zaniedbania, zaniechania, błędu w diagnozie lub błędu w sztuce medycznej – pacjent ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Taka historia przydarzyła się 44-letniemu mężczyźnie, od lat zamieszkałemu poza granicami naszego kraju. Przyjechał na rutynowy zabieg artroskopii do Polski, ale w wyniku błędu podczas zabiegu, doznał uszkodzenia nerwu, a ten fakt w znacznym stopniu wpłynął na jego dalsze losy.

Rutynowy zabieg i komplikacje

Mężczyzna przyjechał do Polski na konsultacje, ponieważ wdrożone leczenie przez brytyjskich lekarzy nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Lekarz zaproponował pacjentowi zabieg artroskopii, który miał przynieść ulgę. Pacjenta zapewniono, że jest to rutynowy zabieg, często wykonywany, po którym już za kilka tygodni będzie mógł wrócić do pracy i normalnego funkcjonowania. Wykonano odpowiednie badania i przeprowadzono zabieg w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu nogę unieruchomiono opatrunkiem gipsowym, który miał być przez pacjenta noszony przez kilka tygodni. Po zabiegu mężczyzna podczas kontroli skarżył się na dyskomfort i brak czucia w stopie. Lekarze zapewniali jednak, że jest to normalne i po usunięciu gipsu wszystko wkrótce wróci do normy. Nie wróciło. Mężczyzna miał problem z podniesieniem palców u stóp. Podczas rehabilitacji okazało się, że podczas zabiegu został uszkodzony nerw i pod znakiem zapytania stał powrót do dawnej sprawności. Poszkodowany nie mógł wrócić na razie do wielkiej Brytanii, gdzie pracował i przebywał na stałe. Nie miał tez możliwości zatrudnienia się w Polsce. W wyniku błędu, jakość jego życia znacznie się obniżyła. Poszkodowany postanowił ubiegać się o odszkodowanie.

Odszkodowanie na mocy ugody

Udowodnienie błędu medycznego jest jednym z trudniejszych zada jakie stoi przed poszkodowanym lub jego pełnomocnikiem. Mężczyzna postanowił nie działać w pojedynkę i o pomoc poprosił poleconą kancelarię odszkodowawczą. Na etapie postępowania polubownego udało się wynegocjować satysfakcjonującą kwotę. W wyniku podpisanej ugody, poszkodowany otrzymał 50000 złotych zadośćuczynienia oraz odszkodowania.

Porada: Błędy medyczne to najtrudniejsze do udowodnienia sprawy. Warto od samego początku powierzyć sprawę profesjonaliście, aby złymi działaniami nie zamknąć sobie drogi do uzyskania odszkodowania.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z innymi.