Upadek z ciągnika – odszkodowanie z polisy OC pojazdu

By | 7 stycznia 2017
Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z innymi.

W ramach przysługi sąsiedzkiej, 55-letni mężczyzna postanowił użyczyć ciągnika koledze mieszkającemu nieopodal. W wyniku nieostrożności pożyczającego doszło do wypadku, w którym właściciel pojazdu spadł z ciągnika i doznał złamania lewego obojczyka. Wypadek wpłynął nie tylko na ogólny stan zdrowia poszkodowanego, ale także na możliwości zarobkowania.

Wypadek na podwórku poszkodowanego – nieostrożność

Sąsiad poprosił mężczyznę o użyczenie ciągnika. Pojazd był już dość stary i jego prowadzenie wymagało kilku rad i umiejętności. Właściciel pojazdu poinstruował sąsiada jak prowadzić i pozwolił mu samodzielnie wyjechać z garażu. Po wydostaniu pojazdu, właściciel chciał wsiąść do ciągnika aby pomóc sąsiadowi podjechać pod przyczepę. Kiedy był już u szczytu stopni, sąsiad niespodziewanie i gwałtownie puścił sprzęgło co spowodowało szarpnięcie pojazdem. W tym momencie, właściciel ciągnika spadł z wysokości ciągnika wprost na dość twardą ziemię i, jak się wkrótce okazało, złamał obojczyk. W szpitalu unieruchomiono lewą, górną część ciała. Mężczyzna przez kilka tygodni nie był w stanie wykonywać ani obowiązków gospodarskich, ani codziennych czynności wokół siebie. Wymagał opieki rodziny w zakresie mycia, przygotowywania posiłków, ubierania. Wypadek ograniczył mu możliwości zarobkowe. Mężczyzna przez kilka tygodni musiał zatrudniać pomoc.

Odszkodowanie z polisy OC pojazdu

Wypadek zdarzył się na terenie posesji poszkodowanego, zatem nie mógł on ubiegać się o odszkodowanie z obowiązkowej rolniczej polisy OC. O pomoc poprosił kancelarię odszkodowawczą, której radcy doszli do wniosku, że w tej sytuacji mężczyzna może ubiegać się o świadczenia z polisy OC pojazdu. Wypadek został spowodowany nie przez właściciela pojazdu, dlatego ta droga okazała się uzasadniona. W pierwszej decyzji poszkodowany otrzymał 5000 złotych. Po odwołaniu i negocjacjach, kwota ta znacznie wzrosła do 17600 złotych tytułem zadośćuczynienia i zwrotu kosztów opieki osób trzecich.

Porada: o odszkodowanie z obowiązkowej rolniczej polisy OC, możesz ubiegać się tylko wówczas, gdy wypadek zdarzył się na terenie cudzego gospodarstwa.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z innymi.