Upadek z wysokości w pracy – odszkodowanie dla ofiary przyznane przez sąd

By | 22 grudnia 2016
Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z innymi.

Sprawą, która zakończyła się w sądzie, był przypadek 33-letniego pracownika firmy budowlanej, który spadł z wadliwej drabiny z kilkunastu metrów wysokości. Ubezpieczyciel pracodawcy co prawda uznał winę, jednak zaniżył odszkodowanie. Dopiero sąd przyznał poszkodowanemu satysfakcjonującą kwotę zadośćuczynienia i odszkodowania.

Brak atestowanej drabiny i wypadek

Pracownik firmy budowlanej wykonywał prace na wysokości kilkunastu metrów. Po założeniu instalacji hydraulicznej, konieczne było wypełnienie bruzd w ścianach. Mężczyzna stał na drabinie i od kilkudziesięciu minut wykonywał swoje zadanie. W pewnym momencie, szczebel drabiny złamał się, a pracownik spadł z wysokości. Świadkowie zdarzenia natychmiast zadzwonili po karetkę pogotowia, która zabrała poszkodowanego do szpitala. Na miejscu zdiagnozowano obrażenia: zwichnięcie obu nasad goleni prawej, zwichnięcie lewego stawu ramiennego i ogólnie potłuczenia ciała. Mężczyzna przez kilka tygodni dochodził do siebie i przez ten czas wymagał opieki, która sprawowała nad nim żona. Na miejscu wypadku spisano protokół powypadkowy, który wskazywał winę pracodawcy. Drabina na której stał mężczyzna nie posiadała wymaganych prawem atestów. Ponadto, prace wykonywane na takich wysokościach powinny się odbywać przy pomocy rusztowań, a nie z użyciem drabiny.

Odszkodowanie – wyrok sądy i przyznanie adekwatnej kwoty za wypadek w pracy

Poszkodowany postanowił ubiegać się o należne odszkodowanie. Na podstawie protokołu powypadkowego, ubezpieczyciel pracodawcy nie miał wyjścia i musiał uznać winę pracodawcy. Problem jednak polegał na tym, że ubezpieczyciel znacznie obniżył kwotę odszkodowania. W pierwszej decyzji poszkodowany otrzymał zaledwie 5000 złotych zadośćuczynienia, a po odwołaniu kwota ta wzrosła do 15 000 złotych. Pomimo negocjacji przez firmę odszkodowawczą, ubezpieczyciel nie zgodził się na podwyżkę świadczeń. Sprawa trafiła do sądu. Już pierwszy wyrok sądu I instancji przyznał poszkodowanemu 35000 złotych odszkodowania i zadośćuczynienia wraz odsetkami.

Porada: Jeśli doznałeś obrażeń w wypadku w pracy – zawsze możesz próbować ubiegać się o odszkodowanie. Błędem poszkodowanych jest rezygnacja z roszczeń pod wpływem nacisku pracodawcy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim z innymi.